stelaże rack

 

Dobra serwerownia powinna spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem, wydajnością, niezawodnością i skalowalnością. Wyposażona w odpowiednie systemy chłodzenia, zasilania i zarządzania, mieć zapewniony plan działań na wypadek awarii a także posiadać redundancję.

 

BUDOWA SERWEROWNI, PUNKTÓW DYSTRYBUCYJNYCH, SZAF TELETECHNICZNYCH

Małe lub średnie firmy często mogą wdrożyć „centrum danych” w szafie lub innym centralnie położonym pomieszczeniu przeprowadzając tylko niewielkie modyfikacje. Jeśli przedsiębiorstwo się rozwija, przetwarzanie danych w przedsiębiorstwie wymaga dedykowanej, starannie zaprojektowanej przestrzeni w celu zapewnienia wymogów związanych z przestrzenią, zasilaniem, chłodzeniem, zarządzaniem, i bezpieczeństwem infrastruktury IT.

PUNKTY DYSTRYBUCYJNE [PD] [DF – ang.distribution frame]

W zależności od rozmiarów sieć w obiekcie może być rozprowadzona z jednego CPD centralnego punktu dystrybucyjnego lub za pośrednictwem PPD pośrednich punktów dystrybucyjnych.  PD budowane są z standardowych szaf rack 19″ o wymiarach od 4U do 48U.  Dostarczamy szafy i budujemy punkty dystrybucyjne,

SZAFY TELETECHNICZNE 19″ [RACK]

Instalujemy i przygotowujemy 19″ szafy i stelaże rack, wyposażone w urządzenia teleinformatyczne, panele krosowe, switche, routery, serwery, a również szafy do zastosowań specjalnych takie jak szafy siłowni elektrycznych czy nagłośnienia oraz szafy szczelne, zewnętrzne czy klimatyzowane. W szafach montujemy również układy zasilania awaryjnego UPS, panele dystrybucji napięć, rejestratory IP video oraz serwery telekomunikacyjne – centrale telefoniczne. Montujemy urządzenia IT, telekomunikacji i elektryki.

WYMAGANIA TECHNICZNE DLA SERWEROWNI

Serwerownia to technologiczne centrum działania nowoczesnego przedsiębiorstwa, zapewnia krytyczną infrastrukturę IT potrzebną pracownikom biznesowym, partnerom i klientom przedsiębiorstw na całym świecie.

  • Powierzchnia serwerowni musi być wystarczająca — aby pomieścić całą infrastrukturę IT, którą firma zamierza wdrożyć teraz, lub w przyszłości. Przestrzeń musi być zlokalizowana w dobrze przemyślanej lokalizacji z dostępem do właściwego zasilania, nie narażonej na zalanie czy włamania.
  • podłoga podniesiona wraz z trasami w korytach siatkowych lub metalowych, powinna umożliwić uporządkowane prowadzenie kabli światłowodowych, miedzianych transmisyjnych (UTP, F/UTP, FTP) i zasilających, oraz spełniać warunki nośności, Należy zweryfikować nośność stropów, gdyż obciążenie w pełni wyposażoną szafą może wynieść ponad kilkaset kg/m2
  • wykładziny antyelektrostatyczne i przewodzące: montaż wykładzin rozpraszających i przewodzących jest często wymagane przez działy IT korporacji. Wykładzina rozpraszająca to taka gdzie wymagany jest opór upływu <= 109 ohm ładunki elektrostatyczne dzięki zastosowaniu specjalnych dodatków posiada zdolność rozpraszania powstających ładunków w całej swojej objętości. Posadzki przewodzące, dla których wymagany opór upływu <= 106 ohm wykonuje się przyklejając wykładzinę przewodzącą do podłoża, które zostało przygotowane do odprowadzania ładunków elektrycznych. Zebrane z wykładziny ładunki elektryczne muszą zostać odprowadzone wcześniej wykonaną magistralą uziemiającą.
  • System wentylacyjny vs szczelność pomieszczenia   [rozwiązanie jest opcjonalne zależy od wymagań – wentylacja w małych serwerowniach]
  • system gaszenia gazem [opcjonalny zależny od wymagań]
  • zasilanie i uziemienie, moc elektryczna. Do obsługi całej infrastruktury informatycznej niezbędna jest odpowiednia moc — często nawet do kilkudziesięciu kilowatów. Energia musi być wolna od wahań i zakłóceń, i niezawodna. Należy uwzględnić zapasowe źródła zasilania dedykowanego awaryjnego, potencjalną możliwość podłączenia agregatu. W systemach o większym poborze mocy stosujemy zasilanie trójfazowe i montujemy kompensatory mocy biernej by obniżyć rachunki za energię i przedłużyć czas działania systemów UPS
  • Chłodzenie, wydajny system chłodzenia, ogromna ilość energii dostarczanej do centrum danych jest przetwarzana na ciepło, które musi zostać usunięte z infrastruktury IT przy użyciu konwencjonalnych systemów klimatyzacji, a także innych niekonwencjonalnych technologii chłodzenia np klimatyzacja samych zespołow szaf RACK.
  • Bezpieczeństwo, kontrola dostępu  i monitoring serwerowni.
    Biorąc pod uwagę wartość danych i ich krytyczne znaczenie dla firmy, serwerownia musi zapewniać kontrolowany dostęp z wykorzystaniem różnych technologii, od dostępu pracowników po monitoring wideo.
  • Szafy Rack i okablowanie:
    Kilometry przewodów łączą sprzęt IT, a fizyczne szafy serwerowe służą do organizowania serwerów i innego sprzętu w przestrzeni obiektu, ze względu na obecne wymagania sprzętu aktywnego preferujemy montaż szaf o głębokości 1000mm, dodatkowo umożliwiających łączenie w zespoły
  • Sprzęt aktywny, niezbędny do pracy w sieci z reguły dobiera dział informatyki przedsiębiorstwa ważny jest profesjonalny montaż i połączenie. Sprzęt potrzebny do stworzenia sieci biznesowej obejmuje przełączniki, routery, firewalle, serwery i systemy pamięci masowej, oraz inne elementy cyberbezpieczeństwa.
  • Plan awaryjny: konieczne jest posiadanie planu który w wypadku awarii, określi procedury naprawcze, a także odpowiedzialności za ich wykonanie.
  • Łącza zewnętrzne 
  • Dokumentacja i oznaczenia – są istotnym elementem prac, pozwalają na dobre i szybkie rekonfiguracje sprzętu i systemów zainstalowanych w serwerowniach

kontakt w sprawach technicznych i wycen budowy serwerowni +48 603 33 88 90 biuro@technikasieciowa.pl

 

BUDOWA SERWEROWNI informacje dodatkowe

https://www.corning.com/data-center/worldwide/en/home/applications/enterprise-private-data-center.html

https://zpasgroup.pl/11-rozwiazania-teleinformatyczne

https://www.techtarget.com/searchdatacenter/How-to-design-and-build-a-data-center