Podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego

Podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego to inwestycja w przyszłość, zapewniająca szybki internet o dużej przepustowości.

Podłączenie kabla światłowodowego w krakowie w budynku jednorodzinnym.

Na etapie budowy domu inwestor zadał pytanie jak przygotować okablowanie światłowodowe, by w uniknąć instalacji przewieszki i łatwo wykonać przyłącze światłowodowe. Po wizji lokalnej wskazaliśmy na terenie posesji słupy na których zainstalowane było okablowanie operatora telekomunikacyjnego.

Instalacja okablowania światłowodowego

Na tym etapie budowy łatwo było wykonać montaż światłowodu , ułożyć w wykopie rurę typu arot i ułożyć w niej odpowiedni jednomodowy światłowód zewnętrzny.

Zastosowaliśmy cztero-włóknowy  z włóknem  typu G652D. Włókno G652D jest typowe dla połączeń ostatniej mili oraz połączeń FTTH. kabel zakończono w szafce telekomunikacyjnej typową kasetą ftth ze złączami SC APC.

Po podpisaniu umowy z operatorem, Orange lub lokalnym,  bez ingerencji w elewację, nieestetycznych zawieszek czy też prowadzenia kabla przez,  ogród będzie można natychmiast podłączyc internet.

dokumentacja instalacji okablowania światłowodowego

Wykonaliśmy dokumentację obejmującą trasę naniesioną na plan działki, oraz schemat podłączenia światłowodu. Klientowi pozostał jedynie wybór dostawcy usług światłowodowych.

koszt instalacji światłowodu

Koszt podłączenia światłowodu zamknął się w kilkuset złotych.

dodatkowe instalacje automatyki budynkowej

Dla tego samego inwestora wykonano też instalację okablowania teletechnicznego do automatyki domowe takiej jak rolety, zraszacze ogrodowe i opomiarowanie wody i prądu. Sterowanie efektami pracy stacji pogodowej i fotowoltaiki, sieci lokalnej LAN,  Wifi , kamer IP, oraz czujek uzupełniło podstawowe funkcje wpisujące się w „smart home”. Całość okablowania doprowadziliśmy do szafy teletechnicznej. 

Korzyści z przygotowania instalacji światłowodowej

Zgodnie z zapytaniem właściciela domu zaplanowaliśmy wykonaliśmy dodatkowo prace kablowe i zaplanowaliśmy przepusty, by w przyszłości podłączyć i skonfigurować urządzenia. W kolejnym etapie wykonaliśmy podłączenie modemu poprzez gniazdo optyczne. Zainstalowaliśmy również okablowanie informatyczne, wykonaliśmy wifi, instalację i konfigurację switchy, monitoringu, kontroli dostępu, sterowania bramami i oświetleniem zmierzchowym. Podłączenie urządzeń które może zostać zrealizowane w telekomunikacyjnej skrzynce mieszkaniowej, jednak ze względu na planowaną rozbudowę zostało umieszczone w szafie RACK 19″ zlokalizowanej w garażu.


Proces podłączania światłowodu do domu w oparciu o przyłącze naziemne i przyłącze ziemne na etapie budowy kosztuje niewiele, a podłączenie z podziemi do domu i instalacja wewnątrz to inwestycja w estetykę na lata.

GSM:603228890 Kontakt techniczny w sprawie spawania światłowodów.